Gyulai Libertas Közhasznú Egyesület

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Egyesület

Gyulai
LIBERTAS
Közhasznú Egyesület
Cím: 5700 Gyula, Móra Ferenc u. 2.
Telefon: +36-66/462-247, +36-66/462-087
Fax: +36-66/463-638
Adószám: 18378557-1-04
Számlaszám: TKSZ 54000131-10000300



GYULAI LIBERTAS KÖZHASZNÚ EGYESÜLET


A Gyulai Libertas Közhasznú Egyesület 1996-ban alakult meg sportot és kultúrát szeretõ diákok és pár lelkes fiatal pedagógus kezdeményezésére, azzal a céllal, hogy elsõsorban a diákság számára egy olyan politikamentes pártoktól független, de mindenki számára nemre és korra való tekintet nélkül nyitott szervezet legyen, amelyben mindenki megtalálja az érdeklõdési körének megfelelõ programokat, és részt vehet azok szervezésében, kitalálásában és lebonyolításában. Az alapítók szûk csoportja már évekkel ezelõtt kapcsolatba került az Olaszországi Libertas Szervezettel, és ismerték meg rendezvényeiken annak céljait, feladatait.

A Gyulai Libertas Közhasznú Egyesület elismeri és támogatja az Olaszországi Libertas Szervezet célkitûzéseit, elfogadja és segíti a megyei és országos szövetség létrehozását. Kapcsolatban van az Olaszországi Libertas szervezetekkel és más országok Libertas Szervezeteivel is, keresi a kapcsolatot.

A kezdeti szándékot lassan tett követte és röviddel a megalakulás után a Gyulai Libertas Egyesületet 1997. május 26.-án (Pk. 60.036/1997/2.) a Békés Megyei Bíróság 1373. szám alatt vette nyilvántartásba, majd tagság egyhangú döntése alapján 1998. március 17.-én kelt határozatában közhasznú szervezetté nyilvánította (Pk. 60.036/1997/6).

Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete független a pártoktól, azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Munkaviszonyban vagy a Ptk. szerinti szerzõdéses jogviszonyban foglalkoztatott alkalmazottja és sportolója nincs és nem is volt. Az egyesület vállalkozási tevékenységet nem folytat, illetve nem folytatott.

A Gyulai Libertas Közhasznú Egyesület különbözõ sportversenyek, sportbemutatók, szabadidõs és kulturális tevékenységek szervezésén és megtartásán keresztül az ifjúság iskolán kívüli egészséges életmódra nevelését, oktatását, képességfejlesztését tartja az egyik elsõdleges céljának. Az egyesület tevékenységének céljai között szerepel még a fentieken túlmenõen a kulturális örökség megóvása; a természet-, állat-, és környezetvédelem és az ezzel kapcsolatos tevékenységek elõmozdítása; a hátrányos helyzetû fiatalok, csoportok támogatása, védelme és a közösségi beilleszkedés segítése; valamint az euroatlanti integráció elõsegítése.

A minél sokrétûbb kulturális programok szervezésén és lebonyolításán keresztül hasznos szabadidõ-eltöltést, képesség és készség fejlesztést próbálunk nyújtani a diákságnak. Elõsegítve a programok segítségével az Euroatlanti integrációt, az önkifejezést, a másság elfogadását, a küzdeni tudást, a társas kommunikációt és az önálló ötletek, célok megvalósításának módját.

Az egyesület a célok megvalósítása érdekében az alábbi - 1997. évi CLVI. Törvény 26. § c.) pont szerinti - közhasznú tevékenységeket folytatja:
1. Egészségmegõrzés, betegségmegelõzés, gyógyító, egészségügyi rehabilitációs tevékenység;2. Szociális tevékenység, családsegítés, idõskorúak gondozása;4. Nevelés, oktatás, képességfejlesztés;5. Kulturális tevékenység;6. Kulturális örökség megóvása;7. Mûemlékvédelem;8. Természetvédelem, állatvédelem;9. Környezetvédelem;10. Gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet;11. Hátrányos helyzetû csoportok társadalmi esélyegyenlõségének elõsegítése;14. Sport a munkaviszonyokban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével; 19. Euroatlanti integráció elõsegítése;

Az egyesület a közhasznú tevékenységét nyereség és vagyonszerzési cél nélkül folytatja. A tagokon kívül az egyesület közhasznú szolgáltatásaiból természetesen más is részesülhet.A célok megvalósítása érdekében az egyesület a következõ szakosztályokat mûködteti, illetve szeretné fokozatosan beindítani mûködésüket:
- Természetjáró, turisztika és szabadidõs;- Kosárlabda;- Atlétika;- Karate és küzdõ sportok;- Labdarúgás;- Úszás;
Az évek során fokozatosan beindult az egyesület élete - elsõsorban a sport területén -, bõvültek a szolgáltatások és megindult az egyesületi munka. Sorra alakultak meg a szakosztályok és fokozatosan nõtt a tagsági létszám (alapításkor 20 fõ) is. Az elsõ idõszakban, ha döcögve is, de fokozatosan indult be az egyesületi élet, ismerkedtünk a lehetõségekkel, pályázati programokkal. Az egyesület taglétszáma 1999-re elérte a 115 fõt, amibõl aktív tag kb. 55-60 fõre tehetõ, akik egész évre teljesítették a tagsági feltételeket. Az egyesület 1999. évi programjain kb.250-300 fõ vett aktívan részt vagy vette igénybe a szolgáltatásainkat. A 2000. évet 52 fõ regisztrált és aktív taggal kezdtük, a nyári szünet után a taglétszámunk a szeptemberi iskolakezdésnek és a sportcsoportok beindulásának hatására folyamatosan növekedett. 2000. év végére 72 fõ érvényes tagsági igazolvánnyal rendelkezõ regisztrált tagunk volt és kb. 350-400-an vettek részt különbözõ rendezvényeinken. Egyesületünk jelenleg (2001) 80-140 fõs tagsággal rendelkezik, melynek 90 %-a diák. A tagsági létszám folyamatosan változik annak megfelelõen, ahogy a tanév is, bár szeretnénk elérni, elballagó tagjaink a késõbbiek során is tartsák velünk a kapcsolatot és segítsék egyesületünk munkáját.

A legaktívabb munkát a kosárlabda szakosztály végzi, mivel az egyesület beindította és finanszírozza az általános iskolás lány kosárlabda utánpótlás nevelését, amire korábban nem volt lehetõség Gyulán, de a sportág egyre nagyobb népszerûségének köszönhetõen sikerült ezt a hiányosságot pótolni. A kosárlabda szakosztály tagjai több korosztályban minden évben rendszeresen részt vesznek a megyei bajnoki küzdelmekben, a városi bajnokságban és a különbözõ kupákon. Az elmúlt években fokozatosan vált a gyulai lány diákok körében ismerté és egyre népszerûbbé a kosarasaink tevékenysége, s mára már szinte minden iskolából járnak rendszeresen a heti 6 órában megtartott edzésekre. 2001-ben immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre egyesületünk által szervezett Mikulás Kosárlabda Kupa a térség iskolás csapatai számára.

Az atlétika szakosztály Amatõr Futó Club tagjai rendszeresen részt vesznek az országos utcai futóversenyeken és egyéb szabadidõs rendezvényeken, eseményeken. Örvendetes, hogy nem csak egyesületünk tagjai vesznek rész egyre nagyobb létszámban a futóversenyeken, hanem mind többen kísérik el csapatunkat ezekre az eseményekre. A szakosztály tervei között szerepel, hogy Gyulán sikerüljön hagyományossá tenni egy utcai futóversenyt.

A turisztika szakosztály téli-nyári egy- és több napos kirándulásain és táborain is egyre többen vesznek részt. Mára már hagyományossá váló szilveszteri sítáborozáson, amelyet elsõsorban családoknak és baráti társaságoknak szervezünk, egyre többen tanulnak meg síelni és térnek haza új élményekkel gazdagabban. A sikerre való tekintettel igyekszünk minél változatosabb sítáborozási lehetõséget kínálni tagjainknak és minden érdeklõdõnek. 2001. nyarától új lehetõségként hagyományossá szeretnénk tenni vízitáborunkat elsõsorban 10-16 évesek számára. Hagyományos programjaink közé tartoznak még az egynapos õsi, tavaszi és téli kirándulások, túrák. Az egyesület programjain természetesen nem csak a tagok vehetnek rész, hanem nemre és korra való tekintett nélkül bárki.

A kulturális lehetõségeket is szeretnénk minél jobban bõvíteni különbözõ rendezvények, vetélkedõk, pályázatok szervezésével, meghirdetésével. Szeretnénk, ha minden korosztály megtalálná az egyesület programjai között a neki megfelelõt.

Az Egyesületünk céljait és az igen sokrétû sport és kulturális programok megvalósítását természetesen önerõbõl nem tudja maradéktalanul megvalósítani. Elsõsorban pályázatok segítségével, támogatók megnyerésével és a tagok áldozatvállalásával igyekszünk megvalósítani céljainkat. A sporttal kapcsolatos programokat sokkal nagyobb arányban sikerül megvalósítanunk (a sikeresebb pályázatok miatt): versenyeken, szabadidõs eseményeken való részvétel, rendszeres foglalkozások, sporttábor, turisztikai kirándulások, gyalog-, kerékpár-, vízi-, és sítáborok.

A minden évben tervezett kulturális programokat sokszor támogatás hiányában csak részben vagy egyáltalán nem tudjuk megvalósítani, de nem adjuk fel a reményt, hogy majd a következõ évben a pozitívan elbírált pályázatok révén végre sikerrel járunk (emlékkiadvány megjelentetése az egyesület megalakulása alkalmából, egész napos kulturális program, városi diákújság). Terveink között szerepel egy diák rajzpályázat (környezet és természetvédelem témában) és a Ki tud többet az Eu. Országokról? címû vetélkedõ sorozat megvalósítása középiskolásoknak. Az "Add elõ önmagad" játékos diákest mindig november végén kerül megrendezésre, ahol a tagjaink mutatkoznak be önálló produkciókkal. Természetesen, igyekszünk részt venni más helyi, megyei és országos szervezetek által rendezett programokon és rendezvényeken.
Mivel az egyesület tárgyi eszközökkel nem igazán rendelkezik, illetve pályázatok segítségével folyamatosan próbáljuk megoldani ezeket a hiányosságainkat, így a lehetõségekhez mérten a lehetõ legkisebb eszközigényû programokat próbáljuk megvalósítani, illetve támogatók segítségével használjuk (béreljük) a feltétlenül szükséges eszközöket.

A programok lebonyolításában az önkéntesen dolgozó pedagógusok szakmai hozzáértése nagyon sokat jelent. A legfontosabb célunk, hogy olyan programokat nyújtsunk, illetve biztosítsunk elsõsorban a diákság számára, ami lehetõvé teszi számukra, hogy szabadidejüket ne a káros szenvedélyekkel és ellenõrizhetetlenül töltsék el. Segítsük õket a mai rohanó világban, hogy egymással, a felnõttekkel tudjanak normális keretek között kulturáltan kommunikálni, legyenek megalapozott céljaik, tudják elfogadni mások véleményét, de ki tudjanak állni a sajátjuk mellett. Tudjanak alkalmazkodni, elfogadni a körülményeket, és ha kell, ha lehet változtatni rajta, akkor bátran tegyék meg. Ismerjék meg közvetlen környezetüket, annak szépségeit és tudjanak vigyázni rá. Ismerjék meg más területek, országok, népek kultúráját, de legyenek büszkék a magyarságukra és hazánk értékeire. Legyenek tisztában az Eu. lehetõségekkel.

Teljes mértékben támogatásokból, pályázatokból és minimális tagsági hozzájárulásból valamint adományokból és a 2000. évtõl reményeink szerint a minél több 1 %-os felajánlások segítségével próbáljuk a mûködésünkhöz szükséges feltételeket biztosítani, programjainkat megszervezni és lebonyolítani. Sajnos, mára már nem elég a lelkesedés, mivel olyan nagymértékben megnövekedtek a fenntartási, mûködési költségek, hogy sokszor a programok megvalósítása kerül veszélybe finanszírozási gondok miatt. A mûködési nehézségek ellenére Egyesületünk a lehetõségeihez mérten igyekszik segíteni a hátrányos helyzetben lévõ diákokat, hogy lehetõségük legyen minél több programon részt venni és tartozhassanak egy közösséghez.

Minden pályázati lehetõséget és módot igyekszünk megragadni, hogy mûködésünket minél magasabb színvonalon biztosítani tudjuk. Szerencsére egyre többen ismerik meg egyesületünk céljait, tevékenységének fontosságát és szerény adományaikkal segítik programjaink megvalósítását. Bízunk abban is, hogy a közhasznúsági besorolásból eredõ elõnyöket is ki tudjuk használni: 1 %-os felajánlások, adókedvezmények.

A nemzetközi kapcsolatok révén a Libertas alapeszméit és céljait szem elõtt tartva képviseljük hazánkat más Libertas Egyesületek által szervezett rendezvényeken, és versenyeken miközben bemutatjuk hazánk és szûkebb szülõföldünk kulturális és természeti nevezetességeit és értékeit. Itthon és külföldön egyaránt keressük más, elsõsorban diákokkal, fiatalokkal foglalkozó csoportok, szervezetek, egyesületek kapcsolatát, hogy különbözõ közös pályázatokon, programokon, nemzetközi cseréken keresztül ismerjük meg más országok életét, nevezetességeit, a fiatalok problémáit, nézeteit és céljait.

Örvendetes, hogy egyre több iskola tanulója ismeri meg és választja egyesületünket és sokan érdeklõdnek, vesznek részt programjainkon az ország minden részébõl. Sikerként könyvelhetjük el, hogy a tervezett programok kb. 70 % -át sikerült minden évben megvalósítanunk, annak ellenére, hogy bevételeink nagymértékben nem nõttek. Egyre több szabadidõs rendezvényre és versenyre sikerült nem csak a saját tagjainkat eljuttatnunk, de minden más érdeklõdõt is.

A Gyulai Libertas Közhasznú Egyesület tagja lehet bárki nemre és korra való tekintet nélkül, illetve bárki támogathatja, aki az egyesület eszméivel és célkitûzéseivel egyetért.


A GYULAI LIBERTAS KÖZHASZNÚ EGYESÜLET ALAPSZABÁLYZATA

I. Az egyesület neve: Gyulai Libertas Közhasznú Egyesület

II. Az egyesület célja: Az egyesület sportversenyek, szabadidõs és kulturális tevékenységek szervezésén és megtartásán keresztül az ifjúság iskolán kívüli egészséges életmódra nevelését, oktatását, képességfejlesztését tartja céljának.Az egyesület tevékenységének célja még a fentieken túlmenõen a kulturális örökség megóvása; a természet-, állat-, és környezetvédelem és az ezzel kapcsolatos tevékenységek elõmozdítása; a hátrányos helyzetû fiatalok, csoportok támogatása, védelme és a közösségi beilleszkedés segítése; valamint az euroatlanti integráció elõsegítése.
III. Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete független a pártoktól, azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
IV. Az egyesület székhelye: 5700 Gyula, Móra Ferenc utca 2.
V. A célok megvalósítása érdekében mûködtet szakosztályok a következõk:
- Természetjáró, turisztika és szabadidõs;- Kosárlabda;- Atlétika;- Karate és küzdõ sportok;- Labdarúgás;- Úszás;
VI. Az egyesület a célok megvalósítása érdekében az alábbi - 1997. évi CLVI. Törvény 26. § c.) pont szerinti - közhasznú tevékenységeket folytatja:
Egészségmegõrzés, betegségmegelõzés, gyógyító, egészségügyi rehabilitációs tevékenység;2. Szociális tevékenység, családsegítés, idõskorúak gondozása;4. Nevelés, oktatás, képességfejlesztés;5. Kulturális tevékenység;6. Kulturális örökség megóvása;7. Mûemlékvédelem;8. Természetvédelem, állatvédelem;9. Környezetvédelem;10. Gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet;11. Hátrányos helyzetû csoportok társadalmi esélyegyenlõségének elõsegítése;14. sport a munkaviszonyokban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével; 19. euroatlanti integráció elõsegítése;
Az egyesület a közhasznú tevékenységét nyereség és vagyonszerzési cél nélkül folytatja. A tagokon kívül az egyesület közhasznú szolgáltatásaiból más is részesülhet.
VII. Az egyesület szervezete:
1. Taggyûlés: Az egyesület legfõbb szerve a rendes, regisztrált tagok összessége. A taggyûlést legalább évente 1 alkalommal össze kell hívni. A taggyûlést az egyesületi elnök hívja össze és vezeti le. A taggyûlést a Vezetõi Tanács által elõzetesen megjelölt idõpontra az elnök írásban hívja össze. A taggyûlésre szóló meghívóban az esetleges határozatképtelenség miatt megismételt taggyûlés idõpontját is fel kell tüntetni. A határozatképtelenség miatt megismételt taggyûlés a legkorábbi idõpontja a taggyûlés idõpontját egy órával követõ idõpontra tûzhetõ ki és a megismételt taggyûlést - az eredeti napirenden szereplõ ügyekben - a jelenlévõk által leadható szavazatok mértékétõl függetlenül határozatképes. A taggyûlést az elnök akkor is köteles összehívni, ha azt a tagok legalább egynegyede az ok és cél írásban történõ megjelölésével kéri. A taggyûlés minden határozatát szóban történõ nyílt szavazással hozza meg. Minden tagnak egy szavazata van, és a tagok közvetlenül szavazhatnak. A taggyûlés akkor határozatképes, ha a bejegyzett tagok több mint a fele jelen van. A taggyûlésrõl jegyzõkönyv készül. Ennek hitelesítését a levezetõ elnök és két jegyzõkönyv hitelesítõ végzi el. A taggyûlés határozatait szótöbbséggel hozza meg. A tartózkodó szavazatokat a nemleges szavazatoknál kell figyelembe venni. Szavazategyenlõség esetén az elnök szavazata dönt.Az egyesület névváltoztatásához, az alapszabályzat módosításához, feloszlásához, vagy más szervezettel történõ egyesüléséhez a tagok 2/3- ának igenlõ szavazata szükséges.
A taggyûlés hatáskörébe az 1989. évi II. tv. 12 §. 1 bek. foglaltakon túlmenõen kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- A közhasznúsági jelentés elfogadása valamint,- Az egyesület elnökének, a Vezetõi Tanács tagjainak és a belsõ ellenõrnek a megválasztása.- Az éves beszámoló elfogadása
2. Vezetõi Tanács
A Vezetõi Tanács, mint az egyesület irányító szerve az Elnökbõl és legalább 5 tagból áll. A Vezetõi Tanács tagjait a taggyûlés az egyesület regisztrált tagjai közül választhatja meg. A tanács tagjaira, valamint az elnök és a belsõ ellenõr személyére bárki tehet javaslatot és a javasolt személyt fel kell venni a jelölõlistára. A Tanács tagja az 5 legtöbb szavazatot elért személy lesz. A Vezetõi Tanács havonta ülésezik. Az ülést az elnök vezeti, és arról jegyzõkönyv készül. A jegyzõkönyv hitelesítését az elnök és a tanács egyik tagja végzi el. A Vezetõi Tanács akkor határozatképes, ha tagjainak több mint a fele és köztük az elnök vagy az alelnök is jelen van. A Vezetõi Tanács üléseit az elnök akadályoztatása esetén az alelnök írásban hívja öszze és vezeti le a napirend közlésével. A napirendet tartalmazó meghívót az ülés elõtt legalább 3 nappal a testület tagjainak meg kell kapniuk. A Vezetõi Tanács határozatát nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza meg. Szavazategyenlõség esetén az elnök/alelnök szavazata dönt.A Vezetõi Tanács ülései nyilvánosak és azon bármely egyesületi tag tanácskozási joggal részt vehet.
A Vezetõi Tanács hatásköre:
Elkészíti az egyesület éves beszámolóját, valamint költségvetésének tervezetét;- Elkészíti az alapszabály módosításának tervezetét;- Kidolgozza az egyesület éves programját féléves felbontásban;- Elfogadja a kül- és belföldi versenyekre, rendezvényekre történõ meghívást;- Meghatározza a kül- és belföldi versenyeken, rendezvényeken történõ részvételt;- Meghatározza a helyi versenyekre és rendezvényekre történõ meghívottak és versenyzõk névsorát;- Elbírálja a törléssel kapcsolatos fellebbezéseket;- Határoz tagok kizárásának kérdésében;
Összeférhetetlenségi szabályok:A vezetõszerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. §. b.) élettársa (a továbbiakban együtt hozzátartozó) a határozat alapján- A kötelesség vagy felelõsség alól mentesül vagy- Bármilyen elõnyben részesül, illetve a megkötendõ jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minõsül elõnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatási keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehetõ nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a megfelelõ cél szerinti juttatás. Nem lehet a felügyelõ szerv elnöke vagy tagja, illetve könyvvizsgálója az a személy, aki a vezetõ szerv elnöke, tagja- A közhasznú szervezettel a megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik, - A közhasznú szervezet cél szerinti juttatásból részesül - kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehetõ nem pénzbeli szolgáltatásokat, és társadalmi szervezet által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítõ okiratnak megfelelõ cél szerinti juttatást, illetve a fentiekben meghatározott személyek hozzátartozója.
A közhasznú szervezet megszûntét követõ két évig nem lehet más közhasznú szervezet vezetõ tisztségviselõje az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be - annak megszûntét megelõzõ két évben legalább egy évig - vezetõ tisztséget, amely az adózás rendjérõl szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki. A vezetõ tisztségviselõ, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet elõzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejûleg más közhasznú szervezetnél is betölt.A Vezetõ Tanács saját tagjai közül megválasztja az alelnököt, a titkárt, a pénztárost, a médiafelelõst, valamint kinevezi az egyesület technikai igazgatóját. A Vezetõ Tanácsot a taggyûlés 4 évre választja meg. A Tanács tagjává és belsõ ellenõrré csak 18. életévét betöltõ személy választható meg.
3. Tisztségviselõk: elnök, alelnök, pénztáros, médiafelelõs, technikai megbízott és a titkár.
- Elnök: Elnökké csak 18. életévét betöltött személy választható. Az elnök személyére a választási taggyûlésen bárki tehet javaslatot. Minden jelölt felkerül a választási listára. Az elnök a legtöbb szavazatot elért személy lesz. Az elnök hatáskörei: - Összehívja és vezeti a taggyûlést, valamint a vezetõi tanács üléseit;- Elfogadja vagy elutasíthatja a belépési nyilatkozatokat; - Teljes jogkörrel képviseli az egyesületet;- Közvetlenül irányítja a karitatív tevékenységet;- Törli a hosszabb ideje nem fizetõ tagot a tagsági névsorból;- Vezeti az egyesület döntéseit nyilvántartó döntések könyvét;
- Az alelnök: Általános jogkörrel helyettesíti az elnököt annak akadályoztatása esetén vagy megbízása alapján. Felügyeli az egyesület gazdálkodását, és arról félévente tájékoztatja a Vezetõi Tanácsot. A titkárral közösen rendelkezhet a bankszámla felett. Összehangolja az egyesület közhasznúsági tevékenységeit és figyeli az ezzel kapcsolatos pályázati lehetõségeket, és részt vesz elkészítésükben.
- Titkár: Bonyolítja az egyesület levelezését. Õrzi és nyilvántartja az egyesület életével kapcsolatos írásbeli dokumentumokat. Közvetlenül irányítja az egyesületen belüli nyelvoktatást. Tartja a kapcsolatot az olaszországi Libertas és más külföldi egyesületekkel, szervezetekkel. Figyeli a pályázati lehetõségeket, és javaslatot tesz a pályázatokra, részt vesz elkészítésükben. Az alelnökkel közösen rendelkezhet az egyesület bankszámlája felett.
- Technikai megbízott: Irányítja és összehangolja a versenysport szakosztályainak tevékenységét, valamint a szabadidõs sport és turisztikai tevékenységét. Figyeli az ezzel kapcsolatos pályázatokat, segíti a szakosztályokat a pályázatok elkészítésében.
- Pénztáros: Kezeli az egyesület bevételeit és az elnök vagy alelnök utasításainak megfelelõen elvégzi a szükséges kifizetéseket.
- Belsõ ellenõr: Havonta elvégzi a pénztárbizonylatok helyességének és megfelelõsségének ellenõrzését.
- Médiafelelõs: Feladata az egyesülettel kapcsolatos hírek, tájékoztatók, programok, események, közlemények sajtóban és más médiatermékekben való megjelentetése, propagálása. Elkészíti, és folyamatosan figyeli, frissíti az egyesület Internetes honlapját.
VIII. Az egyesület gazdálkodása: Az egyesület fenntartási költségeit a tagdíjakból, pályázatokból, támogatói hozzájárulásokból, adományokból biztosítja. Az egyesület vagyonának bármely részét csak más országosan bejegyzett Libertas egyesületre a taggyûlés minõségi többségének egyetértésével ruházhatja át.Az egyesület vállalkozási tevékenységet csak a közhasznú céljainak megvalósítása érdekében (azt nem veszélyeztetve) végezhet. A gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, hanem azt kizárólag az alapszabályzatban meghatározott célok/közhasznú tevékenységeinek megvalósítására fordítja.
A tagdíjat minden hónap 15.-ig kell elõre a pénztárosnak személyesen nyugta ellenében vagy postai csekken, illetve átutalással befizetni. A tagdíj negyedévre, félévre és egész évre is elõre befizethetõ.A tagdíj:
Diák: Felnõtt:
A tagdíjak mértékét minden évben a közgyûlés határozza meg.
IX. A tagsági igazolvány:
A tagság jogviszonya a belépési nyilatkozatnak az elnök által történõ elfogadásával és a tagdíj befizetésével jön létre. Minden regisztrált tag arcképes tagsági igazolványra jogosult, amelyet az elnök/alelnök és/vagy a szakosztály vezetõ aláírásával és az egyesület pecsétjével hitelesít. A tagsági viszony megszûnik: Kilépéssel, halállal, kizárással, törléssel.- A tag kilépési szándékát az elnöknél jelentheti be írásban.- Azt az egyesületi tagot, akinek legalább 6 havi tagdíj hátraléka van, azt az elnök elõzetes írásbeli figyelmeztetés után a tagok sorából törölheti.- Az a tag, aki az alapszabályban meghatározott kötelességének nem tesz eleget, az egyesület tagjai sorából a Vezetõi Tanács által kizárható. A törlés elleni fellebbezést az azt elrendelõ írásbeli határozat kézhezvételétõl számított 8 napon belül az elnöknél jelenthetõ be. A vezetõségi tanács a fellebbezést a következõ soros ülésen tárgyalja meg.- Annak a tagnak, aki erkölcsi vagy anyagi kárt okoz, az egyesületi tagsága megszüntethetõ.
X. Az egyesület vezetõ szervei által hozott döntések nyilvántartása:
Az egyesület elnöke a közgyûlésen, valamint a Vezetõi Tanácson hozott döntésekrõl köteles az e célra nyitott és vezetett oldalszámmal ellátott könyvbe, Döntések címmel ellátva nyilvántartást vezetni.A Döntések könyvben nyilvántartásba vett döntéseknél fel kell tüntetni annak sorszámát, valamint a döntés megszületésének évét, hónapját és napját, tartalmát valamint hatályát. Ezeken túlmenõen fel kell tüntetni a döntések mellett, hogy a döntés feletti szavazásnál jelenlévõk közül a támogatók és ellenzõk számát és amennyiben lehetséges vagy szükséges személyét. Az egyesület vezetõ szerveinek döntéseirõl az egyesület tagjai az egyesület székhelyén lévõ hirdetõtáblára való 15 napos idõtartamig történõ kifüggesztéssel, majd ennek leteltét követõen a Döntések könyvének megtekintésével értesülhetnek.
XI. Az egyesület megszûnése:
Az egyesület az 1989. évi II. tv. 20. szakaszában meghatározott esetekben szûnik meg. Megszûnése esetén a megmaradó vagyonát más országosan bejegyzett Libertas szervezet között kell felosztani egyenlõ arányban.
XII. Vegyes rendelkezések:
Az egyesület tisztviselõi és bármely tagja tevékenységét ellenérték nélkül végzi. Költségei megtérítésére azonban igényt tarthat.Az egyesület szakosztályainak vezetõit a vezetõségi tanács bízza meg és vonhatja vissza a megbízatást.Az egyesületnek a regisztrált tagokon kívül lehetnek tagdíjat nem fizetõ pártoló tagjai is, akik az egyesületet adományaikkal és tanácsaikkal támogathatják, segíthetik.Az egyesület sportolói az egyesület elnöke által kiállított sportolói igazolványokkal rendelkeznek, de más sportegyesületnek is lehetnek tagjai.
XIII. Aláírási jog:
Az egyesület számlája fölötti rendelkezéshez az elnök, vagy az alelnök és a titkár aláírása szükséges.
Az itt nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv egyesületekkel foglalkozó része valamint az 1989 évi II. tv. és a közhasznú szervezetekrõl szóló 1997. CLVI. törvény rendelkezéseit kell megfelelõen alkalmazni.


Kelt
Gyula, 2000. december 16.


Kocsis József
Elnök

Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz
Tárhely bérlés - Domain foglalás - Virtuális szerver - Szerver bérlés